NTR vindt opheffingsplan onbegrijpelijk
zaterdag 5 april 2025

NTR vindt opheffingsplan onbegrijpelijk

NTR-directeur Lucas Goes is verbijsterd over het plan van minister Bruins (Media) om zijn omroep per 2029 te laten verdwijnen. Hij hoopt dat de Tweede Kamer het tij nog kan keren. “Die gaan we helpen aan informatie over de onzin van dit besluit.”

Het gonsde al een paar dagen, zegt Goes. Hij wist dat er iets aankwam, maar niet wat. “Je bereidt je op een bepaald scenario voor. Maar niet op dit heel slechte scenario waarin de NTR, de meest publieke omroep van het hele bestel, er gewoon uitgetikt wordt. Dat is voor mij onbegrijpelijk.”

Goes was in overleg met de NOS, zegt hij, om een gezamenlijk taak-omroephuis in te richten, in lijn met de wens van de minister om de ledenomroepen die er nu zijn te laten samenwerken in vier of vijf omroephuizen. “En nu deze passage in zijn brief. Dat is voor mij onverteerbaar.”

NTR-programma’s ergens anders onderbrengen, zoals de minister suggereert, is volgens Goes een slecht idee. “Als je die onderbrengt bij een omroepvereniging? Ik heb al mijn collega’s lief, maar dan gaat het altijd ondergesneeuwd raken door een missie die ze hebben of een politieke binding waar ze voor staan of belangengroeperingen waar ze mee samenwerken. Wij zijn de enige omroep die een onafhankelijk verhaal kan brengen. Dat zie je terug in onze programma’s.”

Ook voorzitter Arjan Lock van het College van Omroepen (het samenwerkingsverband van omroepen en de overkoepelende NPO) is geschrokken. “Ik kan me de woede bij de NTR voorstellen. Het is voor mij echt een verrassing. Ik had gerekend op een omroephuis met de NOS en de NTR. Ik lees in de brief dat de minister een andere keuze maakt.”

Lock snapt dat Bruins bezig is met een grote verbouwing. “Maar als je verbouwt, moet je volgens mij altijd opletten dat je de steunbinten laat staan. Wie kent Het Sinterklaasjournaal niet, wie kent Het Klokhuis niet, wie kent Nieuwsuur niet? Dat zijn echt belangrijke programma’s die echt voor de publieke omroep behouden moeten blijven.”

In Nieuwsuur zei Lock dat de ledenomroepen niets zien in het overnemen van die “neutrale programma’s” van de NTR. “De programma’s van de omroephuizen moeten juist de kleur hebben van de afzender.” Daar moet de minister volgens hem nog eens goed over nadenken.

Bron: NOS/BM
Foto: NTR

Bericht delen